Адаптація в новому середовищі: поради психологів

1
107 Переглядів
Hillary-shop UA

Для багатьох з нас цей лютий став найжахливішим місяцем життя. Безліч людей, шукаючи порятунку, змушені були покинути свої домівки та переїхати до інших областей України або за кордон. Але, опинившись у безпеці, зіткнулися з іншою проблемою: перебування в новому для себе середовищі. Все, до чого звик, лишилося вдома. Тут – все нове: місто, житло і коло спілкування. І скільки тут ще перебувати – невідомо.

Перша реакція на дискомфорт, зміну буденності: апатія, розпач, відчуття «втрати коріння». Людина відчуває себе наче космонавт у невагомості і більшість часу розгублено гортає новини. Виходити з дому не хочеться, бо все навколо незвичне і незрозуміле. Розвивається синдром відкладеного життя, коли людина не може дозволити собі діяти та відчувати позитивні емоції до закінчення війни. Але ж невідомо, скільки ще доведеться чекати на перемогу, а жити повним життям потрібно тут і зараз. Як допомогти собі вийти з емоційного колапсу?

Ось декілька психологічних порад, що дозволять повернутися до реальності і пристосуватися до нових умов життя:

  • Усвідомити і прийняти реальність і невизначеність в ній.

Ми не знаємо, коли закінчиться війна. Але маємо перебувати тут, поки вдома небезпечно. Наше життя – там, де ми є. Потрібно проживати його, скільки б ми тут не знаходились.

  • Пережити негативні емоції від цього усвідомлення.

Зустріч з новими умовами – це завжди стрес. Природно відчувати смуток, страх, розчарування. Треба дати собі час прожити їх, щоб прийняти нову реальність, не опираючись їй.

  • Повернутися до звичних справ.

Частиною вашого життя були буденні дії – макіяж зранку, вечірній душ, чай з бергамотом по обіді. Перенесіть сталі звички та уподобання у свою реальність. Вони стануть для вас опорою і створять зону комфорту у нових умовах.

  • Планувати майбутнє маленькими кроками.

Тепер потрібно повернути собі відчуття контролю над ситуацією. Для цього складайте короткострокові плани. Наприклад, намітьте справи на найближчі півгодини. Виконали? Супер! Тепер плануйте на годину, дві, три. Далі – на день і так у бік зростання. Успішно виконавши всі пункти, ви знов відчуєте, що життя залежить від вас і лише ви здатні на нього впливати.

Отримуйте позитивні емоції від моменту, в якому ви є. Прогуляйтеся містом. Придивіться, які є цікаві споруди або пам’ятки у вашому районі. Помилуйтеся природою. Якщо поруч з вашою локацією є паркові зони або водойми – обов’язково відвідайте їх. Спробуйте каву в маленькій затишній кав’ярні. Придбайте якусь милу дрібничку на сувенірному ринку. Дозвольте собі відчути радість від життя.

Якщо є з ким поспілкуватися та підтримати один одного – це чудово. Намагайтесь більше комунікувати з людьми, дізнаватися щось нове. Адже ви не одні. З нами весь світ! Якщо є можливість, познайомтеся з місцевими жителями або іншими переселенцями. Разом легше буде долати спільні труднощі.

І пам’ятайте головне: ваша сила – у вас самих. І де б ви не були, маєте підтримувати свій бойовий дух. Адже у вас, як в усієї України, свій фронт. Вийдіть з нього переможцем!

1 КОМЕНТАР

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Вкажіть важ коментар
Вкажіть ваше ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.