Публічні виступи – секретні правила успішного виступу на пібліці

0
192 Переглядів
Hillary-shop UA

Вам треба виступити публічно, а у вас темніє в очах лише при думці про це? Не знаєте, як привернути й утримати увагу слухачів? Мрієте відчувати себе вільно при спілкуванні з незнайомцями і освоїти ораторське мистецтво? Хочете говорити красиво, але слова вперто відмовляються складатися в текст? Ми розповімо, як побороти страх, вибудувати мову, і поділимося 10 правилами успішного публічного виступу.

Сцена. Темний зал, і усі люди ніби злилися в єдину велику пляму. Ви стоїте у світлі прожекторів, думаєте про те, чи не видно колін, що трусяться, і нервово сіпається праве око. А попереду ще ваша промова. Але як? Ви вже готові все кинути і втекти зі сцени. Стоп, стоп, стоп. Видихніть. Ваш виступ пройде ідеально. Потрібно лише знати кілька правил мовлення на публіці.

Стаття корисна не тільки початківцям ораторам, але й тим, хто не збирається виступати, адже зараз 90% контрактів підписуються за формулою «людина-людина» – при зустрічі, по телефону або скайпу. Ваша мова – це ви.

Які бувають види публічних виступів?

Трохи теорії. Без неї немає сенсу йти далі, тому що тип виступу пов’язаний з метою, а отже і з тактикою «ораторського бою».

  1. Розважальна промова. Мета такої промови – НЕ розсмішити (багато просто сміються «про себе»), а поміняти настрій аудиторії, зробити так, щоб їй стало добре.
  2. Урочиста промова з приводу певної події, наприклад, весілля або відкриття фестивалю. Її мета – визначитись зі своїм ставленням до чогось.
  3. Наукова (навчальна) промова. До неї відносяться лекції, семінари і тренінги. Вашою метою стане пояснити тему, до того ж так, щоб аудиторія зрозуміла, як застосувати цю інформацію в житті.
  4. Спонукальна промова. Наприклад, презентація продукту з метою його продажу або розмова з дитиною, щоб вона зробила домашнє завдання. Спонукальна промова завжди вимагає дій від аудиторії.

Як підготуватися до публічного виступу?

Повірте, чим ретельніше ви підготуєтесь, тим впевненіше будете себе почувати на публіці, і аудиторії буде приємніше вас слухати. Не лінуйтеся і дайте відповідь на питання нижче не подумки, а вголос.

Що ви хочете сказати вашим виступом?

Іншими словами – ваша мета. Задайте собі питання: навіщо я виступаю, і чого хочу від аудиторії? Оратор ніколи не ділиться інформацією просто так, йому потрібно отримати певні дії або емоції від аудиторії.

Для кого ви виступаєте?

Вивчіть слухачів, щоб говорити з ними однією мовою. Який їхній вік, стать, професія? Чим вони захоплюються? Що люблять, а за які висловлювання можуть закидати тухлими помідорами?

За яким планом ви будете говорити?

Запам’ятайте, це повинен бути саме план, а не величезна кількість листів, списаних дрібним шрифтом. Чому? Коли ви пишете промову і запам’ятовуєте її слово в слово, то у 90% випадків в якийсь момент забудете наступне слово. А далі по ланцюжку: втрата думки, білий аркуш перед очима, паніка і провал. Саме тому сподівайтеся на імпровізацію і складайте не оповідання, а план успішного публічного виступу.

Як репетирувати промову?

Тут є кілька важливих моментів:

Репетируйте промову вголос, а не про себе. Подумки всі вимовляють гарні фрази, але варто відкрити рот, як починаються проблеми, а внутрішній геній виявляється і не генієм зовсім. Проговоріть один раз промову за планом і подивіться на себе зі сторони. Краще зробити зйомку публічного виступу на камеру. Так ви знайдете недоліки своєї мови. Порепетируйте ще мінімум 3 рази і кожен з них зніміть на камеру.

Краще записуйте себе на відео, а не на диктофон. Так ви побачите, як виглядають ваші жести, і як їх краще змінити на публіці.

Чи варто репетирувати промову перед дзеркалом. Ви не зможете сконцентруватися і будете роздвоюватися і на погляд з боку, і на потік слів. У підсумку буде не дуже і одне, і інше.

У день виступу краще не репетирувати, інакше ви не будете відчувати драйву на публіці.

3 правила публічного виступу

Орієнтуйтеся на аудиторію, а не на себе. При підготовці до виступу думайте про те, що сподобається слухачам, а не про те, чим вам хочеться з ними поділитися. Саме для цього при підготовці потрібно проаналізувати аудиторію: її стать, вік, страхи, бажання, соціальний статус і фінансове становище.

Будьте активними. Жестикулюйте, проявляйте емоції, міняйте пози, пересувайтеся по сцені. Люди погано реагують на статичні предмети, тому якщо ви будете стояти солдатиком, увагу аудиторії вам не втримати. Щоб слухачі не занудьгували, залучіть їх жестами і підтримуйте зоровий контакт, затримуючи увагу то на одному, то на іншому глядачеві. Люди повинні бачити, що ви спілкуєтеся саме з ними, а не розглядаєте свої новенькі черевики. Звичайно, у всьому варто дотримуватися золотої середини. Без зупинки махати руками перед очима слухачів і бігати лише для того, щоб не стояти на місці, не потрібно. Побережіть свої сили і нерви аудиторії.

6 прийомів для успішного публічного виступу

Ваш виступ на публіці буде яскравим і незабутнім, якщо ви опануєте декілька прийомів і будете знати, як привернути увагу аудиторії, що варто говорити, а про що краще мовчати. Ці 6 легких правил – це кити, на яких тримається запам’ятовування публічного виступу.

Додавайте до розповідь історії. Коли на «гальорці» дістали телефони, а передні ряди зазівалися, це сигнал, що потрібно розповісти цікавий випадок. Історії завжди привертають увагу слухачів. Цікаво ж поглянути на світ іншої людини, ніби через замкову щілину! Наприклад, у знаменитій промові перед випускниками Стенфордського університету Стів Джобс розповів історію про свій шлях і поділився особистим досвідом. Щира розповідь справила настільки сильне враження, що ця промова увійшла у ТОП-5 найяскравіших виступів.

Більше картинок. Використовуючи презентацію з ілюстраціями, ви задієте ще один орган чуття – зір, тому аудиторія запам’ятає більше інформації. Головне правило: не пишіть на слайдах багато тексту. Можна лише продублювати головну думку у 3-5 словах.

Не будуйте незрозумілих фраз. Вони нікому не потрібні. А ще довгі речення. А ще обороти, метафори і порівняння. Ніхто не хоче напружуватися і подумки перекладати ваш виступ на просту і зрозумілу мову. Не робіть вигляд, що ви найрозумніший. Люди не люблять, коли їх наполегливо чогось вчать. Ваші слухачі теж вважають себе найрозумнішими, адже нам всім в дитинстві про це говорила мама. Якщо не хочете конфліктувати зі слухачами та їхніми мамами – НЕ мудруйте.

Будьте схожим на свою аудиторію. Ви встигли тільки привітатися, а вона вже оцінила вас з точки зору «свій-чужий». Щоб бути зі слухачами на одній хвилі, користуйтеся її словниковим запасом, розповідайте про те, що їй близько, стежте за тим, чим вона цікавиться, чіпляйте за живе. Але в першу чергу, обирайте те, що притаманне вам.

Говоріть виразно і чітко. Аудиторія ніколи не буде напружувати слух, якщо ви не мега авторитетна особистість. Як тільки почнете говорити тихо, увага залу моментально пропаде.

Встановіть зоровий контакт. Намагайтеся не відводити погляд убік і не дивитися в підлогу. Спілкуйтеся зі слухачами, дивлячись їм в очі.

Як не боятися виступати перед публікою?

Не біда, це можна виправити. Страх публічного виступу – це нормально, його відчувають усі. Він може діяти по-різному: змушувати ваш мозок працювати ще активніше або, навпаки, заплутувати думки у величезний клубок. Якщо страх переростає в паніку і сковує розум так, що ви не в змозі думати, для успішного публічного виступу потрібно з ним боротися.

Наш мозок влаштований так, що найкращий результат досягається всередині процесу. Як же не скористатися цією особливістю? Починайте говорити приблизно за 20 хвилин до виступу. Можете промовляти виступ, а можете вимовляти все, що приходить в голову. Головне – говоріть вголос. Тоді слова на сцені народяться не з грудки нервів і повного мовчання, вони стануть продовженням вашого мовлення.

Книги з ораторської майстерності

Книги – це комбінація кращих думок і прийомів, це розмова з досвідченою людиною. З ними ваш розвиток прискориться в кілька разів. Ми зібрали кращі книги про мистецтво спілкування і публічні виступи. Але пам’ятайте, що знання будуть корисні, тільки якщо ви будете їх застосовувати на практиці.

Саймон Ланкастер «Говори, надихай: Як завоювати довіру слухачів і захопити їх своїми ідеями». Автор на прикладі видатних людей розповідає про прийоми, які допоможуть справити враження на аудиторію і захопити її увагу так, щоб люди сиділи з відкритими ротами. Аудиторія не запам’ятає вашу промову, якщо ви будете монотонно бубоніти.

Аристотель «Риторика». Це справжня енциклопедія ораторського мистецтва. Давньогрецький філософ розповідає про прийоми переконання. З мінусів книги: складна мова, великий обсяг і багато філософії.

Ларрі Кінг «Як розмовляти будь з ким, будь-коли і будь-де». Ця книга про боротьбу зі страхами. Прочитавши її, ви не розгубитесь у будь-якій ситуації і навчитесь робити промови експромтом. Автор аналізує різні ситуації при публічному виступі і дає слушні і чіткі поради: як впоратися з хвилюванням, як утримати увагу, розговорити самого мовчазного і створити зоровий контакт.

Галло Кармін «iПрезентація». Галло на основі виступів Стіва Джобса наводить список рекомендацій, які допоможуть навчитися структурувати інформацію і привернути увагу слухачів. І, звичайно, ваші презентації будуть найкраще запам’ятовуватись!

Курси ораторської майстерності та риторики

На що звернути увагу при виборі курсів?

Програма курсів. Ораторська майстерність включає в себе не тільки жести і мову. У програму повинні входити і уроки психології, щоб ви навчилися переконувати, побороли страхи і комплекси, змогли аналізувати аудиторію і зчитувати її реакцію. Обов’язково запитайте, чи будуть практичні вправи, адже, тільки відпрацьовуючи теорію, можна освоїти ази успішного публічного виступу.

Тривалість курсів. Якщо вам пропонують опанувати ораторське мистецтво за 2 години, на жаль, це неможливо. Дійсно навчитися красиво говорити і побороти страхи можна, якщо пройти мінімум 5-7 уроків. І пам’ятайте, що академічна година – це 40 хвилин.

Відгуки учнів.

Викладач курсів. У нього повинен бути досвід і знання, підтверджені дипломами. Бажано за освітою він повинен бути актором, режисером або філологом. З розвитком Instagram все стало простіше, адже там можна знайти майже кожного. Деякий час стежте за експертом і його промовою. Якщо вам хочеться наслідувати цю людину, тоді сміливо купуйте у нього курс. Ще краще, якщо ви поговорите з викладачем віч-на-віч. Так ви зрозумієте, чи зможе він добре все пояснити.

Розмір групи. Учнів не повинно бути більше 15 людей. Викладач не зможе допомогти кожному, у нього просто не вистачить на всіх часу.

Навик виступу на публіці допоможе всюди і завжди. Вам стане легше вести переговори і проходити співбесіду, а знайомитися з новими людьми – простіше простого!

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Вкажіть важ коментар
Вкажіть ваше ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.