Що таке цілі за технікою SMART? 6 Ефективних способів, щоб ставити цілі і досягати їх

0
250 Переглядів
смарт цілі
Hillary-shop UA

Ви не можете мотивувати команду на нові досягнення? Мрієте піднятися кар’єрними сходинками, але не знаєте як домогтися результату? Хочете покращити свою продуктивність, але постійно щось йде не так? Читайте, що таке SMART, як ставити цілі і досягати їх!

Що таке SMART?

Технологія SMART – це спосіб постановки цілі, яка відповідає п’яти критеріям:

Specific – конкретна. Мета має один чіткий результат.

Measurable – вимірювана. Результат можна виміряти в цифрах.

Achievable – досяжна. У вас повинні бути ресурси для досягнення цієї мети.

Relevant – значуща. Результат мети вирішує конкретну проблему.

Time bound – обмежена за часом. Повинні стояти конкретні часові терміни, коли ціль буде досягнута.

Як цю технологію використовувати керівникам і працівникам?

Відразу скажемо, для яких цілей SMART не підходить. Технологію SMART не вийде застосувати до цілей, результат яких неможливо порахувати.

Наприклад, якщо ви хочете налагодити відносини в колективі. Цю мету порахувати неможливо, тому що не можна виміряти в цифрах атмосферу в колективі.

Для всіх інших цілей технологія SMART підійде. Ви можете використовувати її навіть у звичайному житті. Цей алгоритм зараз успішно застосовується в психології і коучингу.

За SMART можна ставити і короткострокові цілі, і цілі на 3-5 років.

Чим SMART-цілі відрізняються від звичайних?

Часто ми ставимо собі безсистемні і розмиті цілі, які більше схожі на бажання. У них немає метрик, за якими можна виміряти результат. Немає розуміння, для чого потрібна ця мета.

Хотіти підвищення на роботі мало. Треба зрозуміти, для чого вам це потрібно. Висока зарплата, статус, нові проекти? Чи реально цього домогтися?

Може виявитися, що підвищення доведеться вам не до душі, і ваш варіант – це горизонтальний розвиток. Але ви цього не дізнаєтеся, поки не розберете мету за технологією SMART.

Коли ви ставите SMART-цілі, ви починаєте бачити шлях їх досягнення. А це дуже мотивує почати робити конкретні кроки в потрібному напрямку.

SMART дає вам впевненість в тому, що мета досяжна, тому вам простіше до неї йти.

Як домагатися SMART – цілей?

Є дві голові поради.

  1. Дотримуйтесь плану. Не відхилятися від графіка виконання завдань і не ухилятися від виконання конкретних дій.

Звичайно, необхідно зберігати гнучкість і оперативно реагувати на мінливі обставини. Але якщо ви вирішили освоїти новий навик, щоб отримати підвищення, а потім стали лінуватися, то технологія SMART буде безсила.

  • Розбивайте великі цілі на другорядні цілі, а невеликі цілі на завдання.

Коли ви розбиваєте велику мету на окремі шматочки, ви бачите шлях досягнення цієї мети. Тоді навіть найамбітніша ціль здаватиметься вам досяжною.

Наприклад, ви вирішили перевестися у європейський офіс компанії, і вам треба вивчити англійську мову за півроку. Ви ставите собі окремі завдання:

  • вивчити основні правила граматики: побудова речень, артиклі тощо;
  • освоїти професійну лексику;
  • навчитися вести діалог з іноземцем.

Врешті решт вашою кінцевою метою буде здача іспиту з іноземної мови.

Коли ви розіб’єте цю мету на окремі кроки, вам буде не так страшно приступити до роботи, і ви легко зможете відслідковувати свій прогрес.

Помилки при постановці SMART-цілей

Найчастіше помилки у постановці SMART-цілей з’являються, коли неправильно вимірюють критерії мети. Особливо це стосується значущості.

Спочатку ви повинні зрозуміти, навіщо вам ця мета, і до чого вона вас приведе.

Якщо ви хочете поліпшити показники свого відділу, просто щоб було, а не тому що це потрібно компанії, це не SMART-мета. Навіть якщо ви поставите терміни і виміряєте результат. Це все не має сенсу, якщо досягнення мети не є рішенням якоїсь конкретної задачі або проблеми.

Так можна помилитися і з іншими критеріями.

Наприклад, переоцінити час, за який відділ продажів повинен збільшити ефективність на 30%. У результаті мета не буде досягнута, і мотивація відділу впаде.

Або ви переоцінили досяжність мети. Ви хотіли збільшити зарплату в 3 рази, але у вашій компанії таку суму не отримують навіть топ-менеджери. У підсумку ви тільки засмутитесь, що не досягли бажаного.

Є ще одна популярна помилка.

Наприклад, відразу отримати підвищення, надбавку до зарплати у 2 рази, нові проекти та закордонні відрядження складно. Навіть якщо у вас це вийде, вам буде важко впоратися з усіма змінами одразу. Тому йдіть до цілей поступово і не розпорошуйте свої сили.

Якщо ви розумієте, що вам поки складно ставити SMART-цілі, або вам не вистачає мотивації для їх досягнення, спробуйте сходити на курси. Там вас навчать правильно ставити SMART-цілі і досягати їх.

Розкажіть в коментарях, ви вже пробували ставити цілі за технологією SMART? Вийшло домогтися результату?

Також радимо подивитись це коротке відео від Брайана Трейсі про те, як ставити стратегічні цілі в житті

Всі статті – Головна.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Вкажіть важ коментар
Вкажіть ваше ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.