Як уникнути професійного вигорання?

0
1 534 Переглядів
Hillary-shop UA

Терміном «професійне вигорання» позначають постійне почуття втоми та втрати зацікавленості в роботі. Звучить не так вже й страшно. Однак професійне вигорання – це серйозна та досить поширена проблема.

Ті, хто стає жертвами цього явища, відчувають зростаюче незадоволення своє роботою та кар’єрою загалом, а також відзначають різноманітні емоційні та фізичні симптоми: погіршення сну та апетиту, підвищену дратівливість, послаблення імунітету та більшу вразливість перед збудниками хвороб.

Лікарі, вчителі, юристи, приватні підприємці – ці та багато інших посад з високим фактором стресу відносять до групи ризику. Постійне напруження, якщо його вчасно не компенсувати, може привести до перенавантаження та вигорання. Ви й не помітите, як улюблена робота та середовище, до якого ви так прагнули, перетворяться на сім кіл пекла, і виникне питання, чи взагалі варто продовжувати й далі ці муки, чи може краще звільнитися та відмовитися від всього, про що ви так мріяли.

Такого сумного сценарію можна уникнути, якщо взяти на озброєння декілька порад.

Виявіть причини втоми від роботи і усуньте їх

Заведіть звичку щодня записувати, що і скільки часу ви робили впродовж робочого дня, а також ваші почуття впродовж та після виконання цих завдань. Цілком ймовірно, що такий підхід допоможе вам виявити заняття, які забирають невиправдану кількість зусиль та часу і, таким чином, виснажують вас. Також ви зможете чітко окреслити завдання, які не любите виконувати через особисті вподобання, вони також забирають більшу кількість ресурсів і є додатковою причиною стресу.

Коли отримаєте список обов’язків, які сприяють вашому психологічному перенавантаженню, використайте один з наступних прийомів, щоб їх оптимізувати:

 • Автоматизуйте роботу – пошукайте програмне забезпечення, яке б спростило виконання завдання, або ж взагалі виконувало б його замість вас в автоматичному режимі.
 • Делегуйте обов’язки – передоручіть те, що вам робити не подобається, колезі або ж знайдіть помічника, який робитиме це замість вас.
 • Реорганізуйте робочий процес таким чином, щоб відпала необхідність у виконанні роботи, яка вам не подобається.

Майте на увазі, що при надмірному обсязі обов’язків, вони вестимуть до перенавантаження та виснаження, навіть якщо ви отримуєте від їх виконання велике задоволення. Тому не вагаючись опановуйте майстерність делегування обов’язків та оптимізації робочого навантаження.

Ведіть здоровий спосіб життя, щоби зменшити вразливість перед стресовими факторами

Мабуть, ні для кого не є таємницею, що здоровий спосіб життя допомагає зменшити вплив негативних чинників сучасного темпу життя, а також нейтралізувати професійне перенавантаження.

Фізичні вправи – це чудовий засіб від стресу, як короткотривалої (вони сприяють вивільненню ендорфінів та ендоканабіноїдів, що стимулюють прилив сил та енергії), так і довготривалої дії (завдяки зниженню кров’яного тиску та загального покращення стану організму.)

Здорова та корисна їжа надає необхідний запас енергії на весь день. Регулярні заняття йогою та медитацією підвищують стресостійкість. Крім того, не забудьте про повноцінний міцний сон тривалістю якнайменше 7 годин.

Робіть перерви в роботі та беріть щорічну відпустку

При кожній нагоді робіть невеликі перерви в роботі (можете просто схилити голову на робочий стіл і подрімати кілька хвилин.) Ви помітите підвищення продуктивності та більш позитивне відношення до роботи. Обов’язки здаватимуться менш обтяжливими та впродовж цих перерв ви зможете зайнятися чимось дійсно приємним і трохи розслабитись. Також не ігноруйте можливість взяти відпустку раз на рік, або ж виділіть хоча б кілька днів на відпочинок від роботи, якщо взяти довгу відпустку не можете. Таким чином, ви дасте своєму мозку та тілу відпочити, перезавантажитись і налаштуватись на продуктивну подальшу роботу.

Знайте, які симптоми свідчать про загрозу вигорання

Все переважно починається зі здавалося б незначних дрібниць, які стають більш інтенсивними з часом:

 • Постійне відчуття втоми
 • Відчуття невпевненості у власних силах, знаннях та вміннях
 • Схильність до цинічного сприйняття подій або ж їх надмірної критики
 • Втрата мотивації та небажання братися за роботу
 • Відчуття ізольованості та самотності
 • Використання їжі, алкоголю чи наркотичних речовин в якості способу справитись з невпевненістю та поганим настроєм через роботу
 • Бажання ухилитись від виконання обов’язків
 • Порушення сну та апетиту
 • Головний біль та біль у м’язах
 • Хворобливість та погіршення самопочуття

Якщо помітили в себе поєднання з декількох таких симптомів, слід негайно братися за виправлення ситуації та боротьбу з перенавантаженням, поки все не стало ще гірше. Адже професійне вигорання нерідко призводить до неприємних наслідків на зразок затяжних депресій та проблем з серцем.

Статтю підготувала Наталя Фадєєва

За матеріалами entrepreneur.com

Якщо стаття була для Вас корисною, поділіться порадами з друзями!

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Вкажіть важ коментар
Вкажіть ваше ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.